Georgia Military College - Online College Georgia Military College - Your Community Junior College
Georgia Military College -Online Degree Programs Georgia Military College - About Georgia Military College - Academics Georgia Military College - Admissions Georgia Military College - Financial Aid Georgia Military College - Student Life Georgia Military College - Athletics Georgia Military College - Alumni Georgia Military College - GMC Foundation Georgia Military College
Georgia Military College Georgia Military College - GMCOnline.edu Georgia Military College - Calendar Georgia Military College - Campus Locations Georgia Military College - Your Community Junior College
Online College

 
<< Back

Honoring Achievement in Academics and Character - Quarter 3
04/19/2012
Prep School


Georgia Military College Prep School honored those students who have distinguished themselves in academics and character during the third quarter, with assemblies on March 26 and 27. 

The following students were recognized for being present for every class period of every day during Quarter 3.

6th GRADE

Cory Bivins

Jacob Bright

Dailon Brown

Owen Caldwell

Zac Daniel

Reagan Dunn

Evan Galloway

Tyler Gray

Dean Kelleher

Colum Lowery

Blake Martin

Kate McGhee

Cale Methe

Carolina Puebla

Cody Sanders

Tia Shinholster

Blake Taylor

Charles Ubah

Gracie Weaver

Eric Wilkinson

 

7th GRADE

Sara Bloodworth

Danny Carver

Jon Hollis

Maxwell Hopkins

Chan Knox

Clay Mitchell

Jim Rowell

Colton Settle

Callie Skaggs

Cristian Tolentino

Caitlin Vinson

 

8th GRADE

Brice Adams

Nick Balkcom

Matt Bershadsky

Nick Choice

Hunter Galloway

Taylor Garnto

Brenton Gebel

Karlie Harding

Kaylie Harding

Patrick Lewis

Sarai Mapp

Adam Massey

Hannah McTyre

Trevor Sibilsky

Shelby Somers

Charlene Ubah

Madison Waddell

 

9th GRADE

Kita Aycock

Brisha Battle

Ana Bridges

Trey Bridges

Quatavius Brisco

Mason Daniel

Aidan Falchook

Chrissyl Jadol

Lila Mitchell

Carrie Mzik

Rose O'Donnell

Anish Patel

Nathan Patel

Mandi Smith

Tyler Thompson

Ashley Vinson

Kaitlyn Weaver

Zach Whittle

 

10th GRADE

Malik Bradley

Caleb Brown

Hannah Brown

Jalessia Clark

Keondra Goddard

ReKar'che Griffin

Jessica Hayles

Kaiten Kala

Kassie Kotrick

Maya Mapp

Darius Samuels

Dalton Skaggs

Tamber Taylor

Devonta Walker

LaTharreo Womble

Dalton Wood

 

11th GRADE

Adam Brooks

Devin Falchook

Kris Irvin

Jalen Lewis

Cameron Lowe

Cody Meeks

Tyler Pennington

LeDerris Rogers

Austin See

Dexter Veal

Michael Waddell

Quan Wright

 

12th GRADE

Josh Brown

Geovic Jadol

Ryan Thorne

Laurel Wood

 

The following students were recognized for achieving Honor Roll, by having an average of 85 or higher (with all A’s and B’s) but not eligible for the Principal’s List and had a satisfactory discipline record:

 

6th GRADE - QUARTER 3

Anthony Bell

Heidi Bentley

Madison Bentley

Jacob Bright

Breanna Cooley

Kristin Dennard

Alyssa Dunn

Reagan Dunn

Catie Beth Edgar

Tyler Johnson

Lindy Johnston

Dean Kelleher

Blake Martin

Natalie Martin

Kate McGhee

Hunter Moody

Aspen Popowski

Carolina Puebla

Bailey Rocker

Cody Sanders

James Shannon

Brandon Smith

Logan Thompson

Charles Ubah

Gracie Weaver

Eric Wilkinson

 

7th GRADE - QUARTER 3

Nathan Alford

Madison Bache

Sara Bloodworth

Alex Bradley

Katie Gilbert

Grayson Goodwin

Dawson Huff

Makayla Johnson

Lauren Lewis

Bobbie Mills

Clay Mitchell

Katie Murner

Grayson See

Colton Settle

Hagen Stackpole

Reagan Thornton

Cristian Tolentino

Caitlin Vinson

Andrew Weimer

 

8th GRADE - QUARTER 3

Brice Adams

Steven Bloodworth

Whitley Dunn

John David Edgar

Karlie Harding

Kaylie Harding

Devin Hill

Sutton Long

Taylor Long

Spencer Lowe

Tyler MacCartee

Adam Massey

Marino McDonald

Hannah McTyre

Shelby Medlin

Emma Mercer

Heather Norton

Hannah Rice

Shelby Somers

Becky Vaughn

Madison Waddell

Grey Wesson

Kellie Whipple

Emily Yonce

 

9th GRADE - QUARTER 3

Joanna Barksdale

Chase Bohannon

Aa'Lexcia Carswell

Kelsey Chambers

Conner Deen

Makayla Flury

Brooke Grove

Bronte Joseph

Jered Knowles

Katie Lewis

Casey McNeely

Rachel Merica

Keely Murner

Carrie Mzik

Anish Patel

Hunter Pearson

Montana Pippin

Rebekah Veatch

Gracyn Walker

Macy Watkins

Morghan Wilkerson

Parker Williams

 

10th GRADE - QUARTER 3

Dakota Amerson

Will Applebury

Jenna Bethea

Hannah Brown

Kailey Calhoun

Jalessia Clark

Courtney Crowe

Danielle Easterly

ReKar'che Griffin

Jessica Hayles

McCall Jones

Kaiten Kala

Logan Kelleher

Kassie Kotrick

Nicki Lebendiger

Kaleb Litke

Jasmine Mack

T. J. O'Donnell

Julia Rice

Meredith Riner

Ben Scheff

Katie Anna Thigpen

Taylor Wooden

           

11th GRADE - QUARTER 3

Kaleigh Donnelly

Jostin Grimes

Austin Hamilton

KeShawn Harris

Chandler Lacy

Marissa Langston

Lori Leverett

Seth Lowery

Cody Meeks

Sarah Poole

Christina Price

Austin See

Dudley Shannon

Colby Smith

Haley Spires

Donovan Spivey

Tori Spivey

Jessica Taylor

Nathan Weldon

Brooke Williams

           

12th GRADE - QUARTER 3

Maria Amado-Fontenot

Nolan Baugh

Brett Bentley

Josh  Brown

Alex Byrne

T. J. Clark

Chase Colwell

Callie Dennis

Tyler Easterly

Abby Giddens

Allyssa Gilbert

John Grant

Krista Lanzilotta

Amelia Lawson

Ray Mosley

Rebecca Riner

Ryan Thorne

Spencer Tyson

Mandy Weekly

Kaitlin Whipple

 

The following students were recognized for achieving the Principal’s List, by having an A average in all subjects and a satisfactory discipline record.

 

6th GRADE - QUARTER 3

Cory Bivins

Owen Caldwell

Evan Galloway

Tyler Gray

Farilyn Hurt

Davis Isley

Colum Lowery

Will McCue

Tyler Rion

Natalie Williams

Kaylee Wysong

 

7th GRADE - QUARTER 3

Annie Benson

Landon Foster

Maxwell Hopkins

Megan Leben

Zachary Spiler

Nicholas Trussell

Abby Vorhees

Trevor Yeager

 

8th GRADE - QUARTER 3

Matt Bershadsky

Stephanie Gorham

Sinclair Harding

Audrey Harris

Emilee Hood

Coleman Jones

Patrick Lewis

Sarai Mapp

Sarah Margaret Mason

Calli McMullen

Scott Niblett

Annaleah Phillips

Caitlin Settle

Emma Cate Shomaker

Trevor Sibilsky

Charlene Ubah

Meia Warren

Trip Williams

 

9th GRADE – QUARTER 3

Maddie Allen

Melanie Beadles

Ana Bridges

Trey Bridges

Taylore Brooks

Liam Fairbrass

Chrissyl Jadol

Molly Jones

Andrew Kirkland

Kristin Kuehn

Lila Mitchell

Rose O'Donnell

Thomas Resha

Elizabeth Savage

Laughlin Smith

Drew Thigpen

Niki Thomas

Trevor Tyus

Gage Vanlandingham

Ashley Vinson

Roy Wood

 

10th GRADE – QUARTER 3

Ian Bailey

Katie Bershadsky

Lily Edmonson

Macie Lee

Delarrion Milner

Kevin Myers

Ben Shumate

Vanna Ruth Stone

 

11th GRADE – QUARTER 3

Hanna Azimi

Elliot Fairbrass

Meg Gray

Kris Irvin

John Savage

Sinjon Sowell

Savannah Williams

 

12th GRADE – QUARTER 3

Alyssa Amerson

Jenny Brown

Haylee Chambers

Janelle Clark

Murphie Dunn

Amy Folendore

Leanna Harbor

Geovic Jadol

Mitchell Kelleher

Rem Tolentino

 

Members of the Odyssey of the Mind Teams were recognized.

Middle School:

Audrey Harris

Lauren Lewis

Sarai Mapp

Peyton Mims

Emma Shomaker

Reagan Thornton
Meia Warren

 

High School (1st Place Region):

Taylore Brooks

Elliot Fairbrass

Liam Fairbrass

Jostin Grimes

Kris Irvin

Sarah Poole

Haley Spires

 

Members of the All County Football Team were recognized:

John Grant

Colby Lawrence

Ray Mosley

Drew Reece

Nathan Thompson

Devonte Walker

Andreus Warthen

Wesley Zant

 

Members of the All City-County Softball Team were recognized:

Alyssa Amerson

Bethany Crews

Danielle Easterly

Krista Lanzilotta

Lauren Pearson

Haley Spires

Macy Watkins

Brooke Williams

 

 

The following Character of the Week Honorees were nominated by faculty members for exhibiting outstanding character.

 

Middle School:

Annie Benson – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Addison Etheridge – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Brenton Gebel – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Colby Griffin – nominated for demonstrating the virtue of Honesty

 

Peyton Herndon – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Maxwell Hopkins – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Dean Kelleher – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Patrick Lewis – nominated for demonstrating the virtue of Honesty

 

Sarah Margaret Mason – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Aspen Popowski – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Cody Sanders – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Tia Shinholster – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Becky Vaughn – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Meia Warren – nominated for demonstrating the virtues of Initiative, Empathy,

& Selflessness

 

Andrew Weimer – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

High School:

Hanna Azimi – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Jenna Bethea – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Josh Brown– nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Kailey Calhoun – nominated for demonstrating the virtues of Attitude & Dependability

 

Haylee Chambers – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Tyler Easterly – nominated for demonstrating the virtues of Duty & Leadership

 

Donovan Haslam – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Geovic Jadol – nominated for demonstrating the virtues of Duty & Leadership

 

Mitchell Kelleher – nominated for demonstrating the virtues of Duty & Leadership

 

Weatherly Knighton – nominated for demonstrating the virtues of Selflessness & Enthusiasm

 

Kristin Kuehn – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Kaleb Litke – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Sarah McTyre – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Keely Murner – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

LeDerris Rogers – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Colby Smith – nominated for demonstrating the virtues of Attitude & Dependability

 

Laughlin Smith – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Sinjon Sowell – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Haley Spires – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Ryan Thorne – nominated for demonstrating the virtues of Attitude & Dependability

Duty & Leadership

 

Rem Tolentino – nominated for demonstrating the virtues of Duty & Leadership

 

Gage Vanlandingham – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Mandy Weekly – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Kaitlin Whipple – nominated for demonstrating the virtues of Duty & Leadership

 

Spencer Williams – nominated for demonstrating Character Above All on a daily basis

 

Congratulations to all students who were honored during the Cadet Recognition Ceremonies.  View photos from the ceremonies here:

Middle School Ceremony: http://gmcprep.smugmug.com/SY2011-12/msqtr3ceremony/22136751_FwwMnz

 

High School Ceremony: http://gmcprep.smugmug.com/SY2011-12/HS-Qtr-3-Student-Recognition/22124340_h74qXX


Georgia Military College - Your Community Junior College
Georgia Military College - Your Community Junior College Georgia Military College - Your Community Junior College
Online College
  201 E. Greene St. Milledgeville, GA 31061
Main Phone: (478) 387-4900
Contact Email: webmaster@gmc.cc.ga.us
  Find Us On Facebook Subscribe to Our RSS Feed